מאמרים

חופש ונופש - כל אחד יכול

אנשים שיוצאים לנפוש ולבלות עושים זאת על מנת לצאת מן השגרה של חייהם. לא בהכרח משהו רע קורה בחיי היום יום, אך כל זקוק להחלפת אווירה מפעם לפעם. גם השגרה הנעימה והיפה ביותר גורמת לרמה מסוימת של שחיקה. המח של האדם ממהר לדבוק בהרגלים ולכן מייצר סוג של דפוס מעייף ומרדים עבור כולנו. לכן כשאנו שוברים שגרה ויוצאים לנפוש אנחנו מעוררים אספקטים רדומים במח ןלכן חווים סוג של רעננות וגירויים חדשים שמעוררים בנו תגובות ששמורות רק למקרים מיוחדים.
מאחר ומרבית האנשים אינם יודעים לתפעל את המח שלהם באופן רצוני ומלא אלא רק באופן צר ונקודתי, הם זקוקים לגירויים חזקים מאד וחיצוניים על מנת לעורר את התגובתיות הזו שעושה להם כל כך טוב. כיצד יכולים אנשים שיוצאים לנופש להינות גם כאשר הם במצב של משבר? זוג נשוי או בני זוג, יודעים בדרך כלל שהשגרה היא האויבת הגדולה ביותר של מערכת יחסים. גם לאחר ייעוץ זוגי ארוך וממושך דרושה שבירת שגרה באופן עקבי. שום דבר לא מחליף את הנופש או החופש. יציאה לנופש גורמת לירידה משמעותית ברמת החיכוך והממישק עם גורמי היום יום שמייצרים עבורנו לחץ ומתח שאנו, כמו מרבית המין האנושי, מתקשים להכיל אותו.
ההמלצה, גם לאחר טיפול או ייעוץ זוגי, עשויה להיות חופשה ארוכה של בני הזוג. יציאה אל הטבע ומן השגרה על מנת להתרענן, להפחית לחצים ולייצר דיאלוג חדש ורגוע. לנופש וטיול בטבע יש אפקט מרגיע ומימד בלתי מבוטל של הכנסה לפרופורציות.

המשך מאמר